10 rád ako v domácnosti neplytvať potravinami


Dôvodov, prečo by sme nemali plytvať potravinami je viacero. Prvým sú samozrejme financie. V neposlednom rade, by sme však mali myslieť aj na to, že plytvanie jedlom, neprospieva ani našej planéte. Ak patríte k ľuďom, ktorí sa síce snažia potraviny zbytočne nevyhadzovať, no tento cieľ sa vám nedarí naplniť, zapamätajte si jedno. Stačí dodržiavať iba zopár drobností.
 
potraviny

  1. Nakupujte len toľko, koľko potrebujete, a to hlavne v prípade potravín s krátkou dobou spotreby. Reč je o mliečnych výrobkoch, mäse, zelenine, ovocí, či pečive.
  2. Ak viete, že vám niektoré potraviny, ktoré sa môžu pokaziť, stoja v chladničke dlhší čas, snažte sa ich spotrebovať čo najskôr. V tomto smere vám pomôže presne stanovený týždenný jedálniček. Pokiaľ na takéto „rozvrhy“ nie ste, pripravte si pokrm zo všetkých surovín, ktorým končí ich životnosť, a to čo najskôr.
  3. V prípade mäsa vám veľmi pomôže mraznička. Ak ste si kúpili väčší kúsok, ktorý ste nestihli spotrebovať v priebehu dvoch dní, zbytočne nečakajte. Mäso zmrazte a ak naňho dostanete chuť o deň, tak ho jednoducho rozmrazíte.

lednička

  1. Chladničku kontrolujte aspoň raz do týždňa. Prezrite všetko, čo v nej máte. Staré potraviny vyhoďte a tie, ktoré sa ešte dajú spotrebovať, spotrebujte čo najrýchlejšie.
  2. Poriadok by ste mali mať aj v skrinkách s potravinami. Čo sa už nedá spotrebovať, vyhoďte. Takto budete mať prehľad o tom, čo máte a čo treba kúpiť.
  3. Nenechajte sa zbytočne zlákať akciami. Vo väčšom množstve kupujte len tie potraviny, ktoré sa vo vašej domácnosti konzumujú pravidelne.
  4. Ak sa u vás nahromadia potraviny s končiacou zárukou a viete, že ich nemáte šancu spotrebovať, darujte ich niekomu kto ich využije. Je jedno, či to bude sused, vaše deti, či rodičia, alebo charita. Ak viete, že sa vo vašom okolí nachádza rodina v zlej finančnej situácií, neváhajte a potraviny jej darujte. 
  1. Zeleninu, ktorá už nevyzerá vábne, avšak nie je plesnivá ani inak pokazená, spracujte na bujón. Všetko spolu uvarte, rozmixujte a zamrazte.
  2. Ovocie, ktoré sa už nedá jesť odšťavte, alebo si z neho pripravte kompót, či džem.
  3. Neriaďte sa iba dátumom spotreby, ktorý je uvedený na obale. V prípade niektorých potravín je ich skutočná záruka omnoho dlhšia. Napríklad i taký jogurt po záruke, nemusí byť vôbec zlý. Pred tým, ako takéto potraviny vyhodíte, skontrolujte ich reálny stav.