Častokrát sa hneváme, aké sú deti majetnícke, že by sa hrali najradšej so všetkými hračkami a ochutnali z každého jedla. Je to preto, že sa ešte nenaučili rozlišovať správnu mieru a vyberať si jednu vec z mnohých. S trochou praxe sa to však dokážu veľmi rýchlo naučiť. Môžete im v tom pomôcť tým, že im dáte možnosť výberu z rôznych vecí, ktoré sa ich týkajú.
Tu sú niektoré z nich, ktoré zvládnu už deti predškolského veku:
1, Dáme mu na výber z dvoch druhov oblečenia.
2, Ovocie, ktoré si dá na desiatu.
3, Hračku, s ktorou sa bude hrať.
4, Kamaráta, s ktorým sa bude hrať na ihrisku.
5, Obrázok, ktorý si nakreslí na výkres a farbu, akou ho vymaľuje.
6, Knižku, ktorú si bude pozerať.
7, Príchuť zmrzliny, akú mu kúpite.
8, Sladkosť po obede.
9, Čo si postaví z kociek alebo lega.
10, Ktoré autíčko si vyberie na hranie
Pravidlá:
1, Nenavádzajte dieťa na správnu odpoveď. Ak nemáte na výber dve rovnako vhodné možnosti, tak mu na výber nedávajte.
2, Nesnažte sa mu dokázať, že sa rozhodlo zle. Ak sa naozaj mohlo rozhodnúť lepšie, zistí to aj samo, poučí sa z toho a nabudúce si vyberie lepšie. Vyhnite sa poučovaniu.
3, Nechajte ho niesť zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Ak už zahryzlo ho hrušky a rozmyslelo si, že jablko by bola predsa len lepšia alternatíva, nenegujte váhu jeho predchádzajúceho rozhodovania tým, že mu potom dáte aj vec, ktorú si na začiatku nevybralo. Tým by celé to rozhodovanie stratilo zmysel.
4, Nedajte mu všetko naraz. Keď si jednu vec vyberie, druhú odložte. Práve takto by ste ho mohli rozmaznať, že pred neho dáte všetko naraz a dieťa nevie, ktorú vec má použiť skôr. Keď mu to ostatné odložíte, naučí sa, že jeho rozhodnutie má nejakú váhu a bude mu prikladať väčšiu dôležitosť.
5, Nedávajte mu nekonečné množstvo možností. Toto pravidlo sa týka najmä výberu sladkostí v obchode a výberu desiaty, ale aj k výberu oblečenia. Hlavne keď je mladšie, nedávajte mu na výber z celej skrine plnej oblečenia alebo z celého obchodu plného lákavých sladkostí.
6, Nenechávajte ho rozhodovať stále. Neurobte si z toho domácu rutinu. Váš potomok si na viaceré možnosti zvykne a nebude vedieť pochopiť, keď raz nedostane na výber.
7, Nenechajte dieťa rozhodovať o veľkých veciach, ktoré sa týkajú celej rodiny. To, či sa v ten deň pôjdete s rodinou kúpať, alebo pôjdete do ZOO predsa nezáleží od aktuálnej nálady a chuti najmenšieho člena rodiny. Ani aký typ gauča si kúpite alebo či budú na obed špagety alebo segedínsky guláš. Môže si však vybrať, ktoré hračky si na výlet zoberie, pri ktorých zvieratkách strávi viac času alebo či si dá dupľu.
8, Postupne ho veďte k tomu, aby si uvedomilo, že aj všetci ostatní majú možnosť si vybrať a že tam, kde začína sloboda druhého, končí tá jeho. Tak, ako rešpektujete vy jeho, musí rešpektovať aj on vás.
Samozrejme, vždy je potrebné brať ohľad na konkrétnu situáciu, na Vaše aktuálne možnosti(finančné, časové), na to, aby sa Vaše dieťa nezranilo, aby si nevybralo jedlo, ktoré mu spôsobuje alergiu, alebo ktoré má od lekára zakázané.