Politické ideológie- máme o nich skutočne jasné a neskresľené predstavy?

Ak sa pozrieme na dnešnú dobu, jej politických zástupcov, ale aj zmýšľanie spoločnosti, či obsah vzdelania na stredných školách, tak skrátka musím povedať, že významne zabúdame na jednu vec – definíciu konkrétnych politických ideológií. Ak sa aj tejto téme venujeme, tak si skôr o určitej idey predstavíme len cca dve pozitíva alebo negatíva, akosi sa na ne nepozeráme bižšie. Ideu tak potom chápame buď ako populistické frázy alebo naopak, veľkého odpudivého strašiaka, ktorému sa musí v každom bode zabrániť.

řešení

Potom to v realite vyzerá tak, že veľa ľudí ideu radšej ani nehľadá a tí čo ich hľadajú alebo sa nimi oháňajú, majú o nich skreslené predstavy. Ale samozrejme nájdeme aj výnimky. Úprimne povedané, väčšina dnešných politických strán v podstate žiadnu ideu nepresadzuje, zvykli sme si iba na dočasné populistické predvolebné sľuby a reč o peniazoch či výhovorky na konkurentov, alebo strašenie, že môže prísť niečo horšie.

figurka

Veľa ľudí ideu nehľadá ba čo viac, považuje to za smiešne, veľa ľudí zasa rado volí väčšinové strany, ktoré si na ľudí spomenú len pred voľbami, menej ľudí súhlasí s extrémistami, avšak nie nemusia byť idelistami, môžu byť ľahko poháňaní populistickými rečami, no a ešte menej ľudí sú skutočnými idealistami, ktorí v niečo naozaj veria a aj napriek neúspechu si svoj postoj zanechávajú i v súkromí. Riadia sa ním, pretože mu veria, aj keď neprináša ovocie v podobe úspechu.

vykřičník

Doba ako aj ľudia sú teda vo väčšine ideologicky zmätení a to jednoducho preto, že dnešná doba neučí o ideáloch, ale o trhu a peniazoch. Preto v prípade záujmu odporúčam nájsť veľmi kvalitne spísanú knihu od Andrewa Heywooda s názvom Politické ideológie. V žiadnom prípade nejde o propagandistickú literatúru, ale ani o cenzúru. Kniha obsahuje skutočne kvalitný rozpis všetkých významných ideologií. Táto knižka mi v určitých bodoch otvorila oči a verím, že nejasnosti v tej alebo inej idey objasní pestrejšie aj vám.