Syndróm suchého oka je väčšinou chronické ochorenie charakterizované nedostatočnou tvorbou sĺz alebo ich nedostatočnou kvalitou.
Príznaky:
· Bez ohľadu na príčinu tohto syndrómu sú príznaky ako začervenanie oka, pálenie a rezanie očí, svetloplachosť alebo dokonca zhoršené a rozmazané videnie. K ťažkostiam sa však mnohokrát paradoxne pridáva nadmerné slzenie.
Štruktúra povrchu oka:
· Slzný film je tenká vrstva na povrchu oka, ktorá tvorí tri časti.
Lipidová vrstvafixuje a utvára slzný film, bráni rýchlemu odparovaniu sĺz a pomáha hladkému pohybu viečka po povrchu oka.
Vodná vrstvatvorí 90% povrchu oka, hydratuje povrch oka a zásobuje celú očnú buľvu živinami.
Mucínováj vrstvavyživuje povrch oka a zabezpečuje priľnavosť slzného filmu k povrchu oka.
Príčiny:
· Vyšší vek, niekoľkohodinová práca na počítači, sledovanie televízie, dlhé hodiny riadenie automobilu, znížená frekvencia žmurkania, práca v uzavretých klimatizovaných priestoroch pod umelým osvetlením, laserová operácia, kozmetické operácie, užívanie hormonálnej antikoncepcie, onkologických preparátov, reumatologických liekov, liekov na zníženie krvného tlaku a psychofarmaká, nedostatočný pitný režim a málo pohybu, hormonálne ochorenia ako napríklad znížená činnosť štítnej žľazy.
Liečba:
· Liečbu syndrómu suchého oka môže každý začať lubrikačnými očnými prostriedkami, ako sú napríklad umelé slzy, ktoré sú voľne predajné v lekárňach.
· Ak je stav trochu vážnejší a pretrváva dlhší čas je vhodné problém konzultovať s odborným lekárom.
· U najzávažnejších foriem sa používajú cyklosporínové kvapky, vytvorené z vlastnej krvi pacienta, alebo sa dočasne vykonáva uzáver slzných kanálikov implantátom.
· Samotná diagnóza spočíva vo vyšetrení na štrbinovej lampe, hodnotenie paralelných rias spojovky s okrajom dolného viečka, hodnotenie kvality sĺz podľa break-up time testu alebo Schirmerovým testom.